Film “Draga Gospa Ilačka” na HTV-u

Povodom svetkovine Velike Gospe, u organizaciji Hrvatske radiotelevizije i producenta filma, Udruge dr. Ante Starčević iz Tovarnika, u srijedu 15. kolovoza na Prvom programu HRT-a u 20,05 sati biti će prikazan višestruko nagrađivani dokumentarni film „Draga Gospa Ilačka“, redatelja Branka Ištvančića.

Film “Draga Gospa Ilačka” nosi u sebi metafiziku i mistiku sakralnoga i čovjekvog ovozemaljskog hoda u traganju za smislom života. Tema hodočašća Gospi Ilačkoj otkriva povijest srijemskoga prostora, pojavu svete vode po Blaženoj Djevi Mariji i povezuje ovo svetište s Lourdesom. Snimljen je na izvornim lokacijama, zabilježio je izjave svjedoka, dokumentarnu građu i ambijentalne vrijednosti ovoga hrvatskoga prostora. Glazba se zasniva na originalnim tradicijskim instrumentima i melodici.

Pokretači ovog vrlo značajnog filmskog projekta su autor filma Branko Ištvančić i producent Antun Ivanković. Film je nagrađen Velikom nagradom (Grand Prix) za najbolji film festivala i Nagradom za najbolju glazbu na festivalu vjerskih filmova na Trsatu 2010. Godine. Dobio je i posebno priznanje na 14. International TourFilm Festivalu ITF’CRO 2011. u Splitu “za izuzetno kvalitetan autorski rad religijskog sadržaja u funkciji turizma”.

Film je uvrštavan i u druge inozemne festivalske selekcije i konkurenciju za nagrade poput UK Christian Film Festivala u Londonu 2011. godine. Dokumentarni film „Draga Gospa Ilačka” ocjenom međunarodnog žirija osvojio je posebnu nagradu za režiju na 50. International Tourfilm Festivalu održanom pod visokim pokroviteljstvom Giorgia Napolitana, predsjednika Republike Italije u gradu Lecce u Italiji 2012. godine.